Loredana Toma, ambasadoarea halterelor la Sport Ok Târgu Mureș cucerește noi medalii

Loredana TOMA multiplă campioană europeană și campioană mondială la haltere care a susținut acest sport la evenimentul sportiv mureșean Sport Ok a cucerit trei medalii de aur la categoria 71 kg, miercuri, la Campionatele Europene de haltere de la Erevan. La aceeași competiție au mai obținut câte 3 medalii de aur și sportivele Mihaela Cambei și Andreea Cotruţa.

Loredana Toma a terminat pe primul loc şi la stilul aruncat, cu 130 kg, după ce a ratat prima sa tentativă la această greutate. Argintul a fost adjudecat de britanica Sarah Davies, cu 126 kg, iar Miseredino a luat bronzul, cu 125 kg. Gherman a ocupat locul 8, cu 119 kg. La total, Toma s-a impus cu 240 kg, fiind urmată de Miserendino, cu 230 kg, şi Davies, cu 226 kg. Gherman a fost a 8-a, cu 214 kg.